44 % z 518 dotázaných milionářů se chce přestěhovat za lepšími ekonomickými příležitostmi a kvalitou života.
Průzkum mezi britskými a francouzskými milionáři ukázal, že 44 % z nich se chystá opustit své země častěji než před nedávnými volbami v jejich zemích. Z průzkumu také vyplynulo, že více než pětina (21 %) mladých milionářů uvedla Spojené arabské emiráty (SAE) jako zemi, do které by nejraději emigrovali.
Průzkum Affluence & Elections, který si nechala zpracovat společnost Arton Capital, se týkal 256 obyvatel Francie s čistým majetkem ve výši alespoň 1 milion eur a 262 obyvatel Spojeného království s čistým majetkem ve výši alespoň 1 milion liber. Z toho 26 % respondentů mělo čistý majetek vyšší než 5 milionů liber/€.
Průzkum byl proveden po volbách ve Francii a ve Spojeném království, v nichž byly v obou zemích zvoleny levicové vlády. Odhalil, do jaké míry se bohatí britští a francouzští občané obávají možného zvýšení daní a budoucnosti svých ekonomik.
Spojené arabské emiráty zaznamenaly silnou poptávku mezi novou generací tvůrců bohatství - 21 % milionářů ve věku 18-34 let uvedlo tuto blízkovýchodní zemi jako svou preferovanou destinaci.
Díky silné poptávce po lepších ekonomických příležitostech vedla Severní Amerika jako nejžádanější destinace pro ty, kteří uvažují o odchodu. Nejčastěji uváděnými zeměmi byly Spojené státy americké (31 procent) a Kanada (32 procent).
Francouzští milionáři dávali přednost Kanadě s ohledem na dlouholeté kulturní vazby mezi oběma zeměmi, zatímco USA si zachovaly své kouzlo díky velikosti ekonomiky a vzkvétajícímu technologickému sektoru.
Armand Arton, zakladatel společnosti Arton Capital, k tomu uvedl: „Výsledky našeho průzkumu ukazují, že odliv evropského bohatství je nyní velmi pravděpodobný. Evropa se nachází na křižovatce. Státy jako Spojené království a Francie musí udělat více pro to, aby si udržely svou atraktivitu pro nejbohatší část společnosti.
„Pokud se jim to nepodaří, budou bohatí občané po tisících odcházet za americkým snem nebo vysokou životní úrovní do Kanady.
„Ve vzdálenějších zemích se SAE pevně etablovaly jako globální podnikatelské centrum a Dubaj se nyní vyrovná finančním velmocím, jako jsou New York, Singapur, Tokio a Londýn. Díky přívětivému daňovému režimu, příznivým předpisům a kultuře, která umožňuje investorům realizovat své sny, není divu, že jsou SAE mezi bohatými lidmi tak oblíbené.“
Až 90 procent z 518 dotázaných milionářů se shodlo, že se obávají zvýšení daní za nové vlády. Zatímco většina z nich se obávala zvýšení osobních daní, 40 procent z nich se obávalo možných regulačních změn, které by mohly mít negativní dopad na jejich podnikání.
Pouze sedm procent respondentů uvedlo, že se o budoucnost své ekonomiky neobávají.
A 79 procent respondentů vidělo výhody ve stěhování do zahraničí, protože se domnívali, že v zámoří mají přístup k lepším ekonomickým a životním příležitostem.
Nejoblíbenější cestou k emigraci byly mezi dotázanými milionáři zlatá víza a programy občanství prostřednictvím investic, přičemž více než třetina (34 procent) uvedla, že je „velmi pravděpodobné“, že tyto programy využije.
Na otázku, z jakých důvodů uvažují o emigraci, odpovědělo 48 procent z nich, že kvůli ekonomickým příležitostem, zatímco neuvěřitelných 66 procent uvedlo, že tak činí kvůli kvalitě života. Vzhledem k nedávným nepokojům ve Velké Británii i ve Francii třetina (33 procent) uvedla jako motivační faktor také bezpečnost a ochranu.
Zdroj: Arabian Business